Ciekawostki - optotelekomunikacja

Jedyna tego typu produkcja w Polsce i jedna z kilku w Europie! Końcem 2015r. firma FIBRAIN zakończyła inwestycję, dzięki której uzyskała komercyjne możliwości produkcyjne włókna światłowodowego. Jest to jedyna tego typu produkcja w Polsce i jedna z kilku w Europie. Proces produkcyjny włókna obejmuje zarówno wytwarzanie preform (w technologii FCVD i mikrostrukturalnej), jak wyciąganie włókna ze szklanej preformy.
Pierwsza w Polsce wieża do wyciągania włókien światłowodowych.
Pierwszy polski przewód światłowodowy został stworzony w 1978 roku na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, w 1979 roku połączył on dwie centrale oddalone od siebie o około 2,5 km. Od tamtej pory nitek światłowodowych w naszym kraju przybyło i to sporo.
Sieci światłowodowe w Polsce.
Za początek historii optyki światłowodowej można uznawać doświadczenie przeprowadzone w 1854 r. przed British Royal Society przez irlandzkiego fizyka Johna Tyndalla, który jako pierwszy zademonstrował uwięzienie światła w strumieniu wody wytryskującym z napełnionego naczynia. Sam przekaz informacji w ten sposób był jednak mało praktyczny.
Początek optyki światłowodowej.
TAT-8 - transatlantycki kabel telekomunikacyjny, umożliwiał do 40.000 jednoczesnych telefonicznych połączeń między USA , Anglią i Francją. Został zbudowany przez konsorcjum firm na czele z AT & T , France Telecom i British Telecom. Jego przepustowość była ponad 1000x większa niż kabla TAT-1.
TAT-8 - transatlantycki kabel telekomunikacyjny
Jakie mogą być skutki zacumowania statku w niedozwolonym miejscu, przekonały się miliony internautów. Kotwica, która przecięła podwodny światłowód, pozbawiła ich dostępu do sieci na 2 tygodnie.
Kotwica statku uszkodziła światłowód.
Prezentujemy historię badań i rozwoju światłowodów. Światłowód był chyba najdłużej opracowywanym wynalazkiem. Jego historia sięga dziewiętnastego wieku. Za początek historii optyki światłowodowej można uznawać rok 1854.
Historia światłowodów.

Zaufali nam